V posledních řekněme deseti-dvaceti letech už je zcela běžné, že díky přistěhovalectví se v nominacích mnoha zemí objevují jména jako by odjinud, čehož je Švýcarsko zářným důkazem. V mnoha případech se jedná o hráče, kteří se již ve Švýcarsku narodili (např. Seferovič, jehož rodina přišla z bývalé Jugoslávie do Švýcarska v 80. letech), zatímco někteří se narodili jinde (např. Shaquiri v Kosovu či Mehmedi v Makedonii), ale záhy se přestěhovali do Švýcarska (v těchto dvou případech kvůli válce v bývalé Jugošce). A např. Džemaili se narodil albánským rodičům v Makedonii, ale ve čtyřech letech se také octl ve Švýcarsku.
Jen furt nevím, co si mám myslet o takových těch reprezentačních „přestupech“. Gökhan Inler (narozen ve Švýcarsku tureckým rodičům) odehrál v roce 2005 tři zápasy za švýcarskou jedenadvacítku, o rok později jeden přátelák za tureckou jedenadvacítku, ale pak zase obrátil a od roku 2006 je plně ve službách švýcarského výběru…
1 komentář:
No copak o to, dnes už mají v zemi helvétského kříže aspoň jistotu, že jim tahle generace už nezdrhne. Ale když vyhráli před pěti lety MS sedmnáctek, propukla v zemi hysterie: víc než polovina týmu totiž vlastnila dva pasy:) Ten výčet jsem si ulil, protože mě ta situace velmi pobavila - jak země "slavila" úspěch tím, že odháněla skauty z půlky Evropy, zavírala hráče doma a zabavovala jim cestovní doklady:) Takže: Andre Goncalves měl i portugalský pas, Ricardo Rodriguez chilský, Kofi Nimeley ghanský, Joel Kiassumbua konžský, Igor Mijatovic srbský, Frederic Veseli kosovský, Sead Hajrovic a Haris Seferovic bosenský, Maik Nakic chorvatský, Pajtim Kasami makedonský, Nassim Ben Khalifa tuniský a Granit Xhaka albánský:)
(Vykřičníkem z minulosti bylo, že právě takhle Chorvati už předtím ukradli Švýcarsku Rakitiče a Petriče. Ti taky prožili celé mládí pod Alpami, a pak se vinou podceněnýho skautingu stali největšími hvězdami země svých předků.:))
Okomentovat