V roce 1914 došlo mj. k vydání prvního přestupního (v té době zvaného karenčního) řádu, neboť do té doby hráči přestupovali dosti divoce, což mělo za následek značný guláš a kolikrát i anulování zápasů. Viz např. následující úryvek z Dějin československé kopané (Petrů 1946), týkající se přestupu jistého Ruta v roce 1913: „Na Ruta, hráče nevalné techniky, ale vynikajícího střelce, měly zálusk v době jeho hry za AFK Kolín jak Sparta, tak Slavia. Sparťané byli rychlejší a Rut přestoupil tedy k nim. Ale Slavisté se nevzdali a Ruta k sobě přetáhli, načež se jim stejným způsobem odplatili Sparťané: Ruta zase přetáhli zpět ze Slavie do Sparty.“ Tato a jí podobné divočiny se vyřešily právě vydáním přestupního řádu.
Došlo i k jedné dosti zásadní úpravě pravidel – brankář mohl hrát rukou jen v pokutovém území! Dnešní fanoušek to na to bude hledět asi s údivem, ale do té doby mohl gólman chytat míč do rukou kdekoliv na vlastní polovině.
Oficiální mistrovství se v roce 1914 nekonalo, nejvýznamnější fotbalovou akcí tak byl IX. ročník Poháru dobročinnosti, jehož se zúčastnily tyto kluby: AC Sparta, SK Slavia, SK Viktoria Žižkov, SK Sparta Kladno, SK Čechie Smíchov, SK Libeň, SK Viktoria Vinohrady, AFK Kolín, SK Pardubice, SSK Olympia Praha I, SK Kročehlavy, SK Meteor Vinohrady, AFK Union Žižkov, SK Bubeneč, SK Smíchov, SK Čechie Praha III a Novoměstský SK Praha. Jak vidno, šlo především o pražskou záležitost. Ve finále porazila Viktorka Žižkov, na jejímž hřišti se turnaj hrál, Slavii 1:0.
Patrně druhé nejstarší dochované filmové záběry českého fotbalu pochází právě z tohoto turnaje, byť na oficiálním plakátu se skví nápis „Footballový turnaj o stříbrný pohár Spolku pro vydržování kuchyně české školní mládeže v Žižkově“. Perlička pro milovníky kinematografie – v některém záběru se skrývá i Vlasta Burian, v té době sparťanský gólman, i když tedy sám nevím, jestli zrovna na tomto turnaji chytal či nikoliv. Ale někde tam prý je!
Žádné komentáře:
Okomentovat